Projekta Latvijas Skolas Soma aktivitātes Viļakas Valsts ģimnāzijā
2021./ 2022. m.g. 1. semestrī
Sagaidot Latvijas 103. dzimšanas dienu 7.-12. klašu skolēniem bija iespēja noskatīties audiovizuālu koncertlekciju ar nosaukumu “Lāčplēša dienā”, kuru radījuši pazīstamie jaunās paaudzes mūziķi – dziedātāja Rūta Dūduma Ķirse un komponists Jānis Ķirsis. Tā tapusi kultūrizglītojošās programmas “Latvijas skolas soma”ietvaros.
Šī koncertlekcija ir izglītojošs, muzikāls stāsts par Latvijas vēstures notikumiem Latvijas Brīvības cīņās, atceroties un godinot visus tos, kuri izcīnījuši neatkarīgu Latvijas valsti.
Koncertuzvedumā skanēja fragmenti no Zigmara Liepiņa un Māras Zālītes rokoperas "Lāčplēsis", mūzika no kinofilmām "Nameja gredzens", "Vella kalpi", "Pūt, vējiņi", Ērika Ešenvalda "Dvēseles dziesma", arī citu latviešu komponistu radītā patriotiskā mūzika.
Muzikālo vēstījumu papildināja vēsturiski fotouzņēmumi un video fragmenti, kā arī skolēniem sagatavotas darba lapas, kuras bija iespēja pildīt pēc koncertlekcijas noskatīšanās.
1.-4.klašu skolēni virtuāli baudīja iluzionistu Pecolli –SIA SIA “International Show Production” brīnišķīgu mūsdienu cirka/ teātra izrādi “Zemūdens burbuļu pasaulē” Ar aizrautību baudījām izrādes darbību, kura notiek it kā zemūdens pasaulē.
Galvenais mākslinieks izrādes laikā sastopas ar vairāk vai mazāk reāliem zemūdens iemītniekiem un, pateicoties viņiem, uzzina daudz vairāk pats par sevi, lai izrādes beigās saprastu, ka laime nav jāmeklē nekur ārpusē, bet katram sevī pašā, un mums ir dotas visas iespējas to paveikt.
Izrādē izmantoti dažādu skatuves mākslas jomu elementi- cirka māksla (ziepju burbuļu māksla, burvju māksla, akrobātika, žonglēšana), aktiermeistarība, zīmēšana ar smiltīm, deja, pantomīma.
Savukārt 5.-6. klašu skolēni ceļoja ar burvju māksliniekiem Daci, Danti un Enrico Pecolli Iluzionisma teātra, muzeja Mystero nodarbībā, kur iepazinās ar burvju skatuves mākslas noslēpumiem un attīstības vēsturi Latvijā un pasaulē. Skolēni uzzināja, kurš ir populārākais burvju triks pasaulē,kā arī paši kopā ar māksliniekiem, caur ekrānu iemācījās un izspēlēja triku ar monētu.
Iepazinās ar iluzionisma tapšanas vēsturi Latvijā. Virtuālās nodarbības laikā, skolēni tika aicināti doties līdzi ekskursijā pa maģisko Iluzionisma muzeju, teātri 2-stāvos. Ielūkojās slavenā amerikāņu iluzionista Hudini atslēgu noslēpumu kambarī un uzzināja, kurš burvju mākslinieks pirmais izdomāja burvju Kino trikus.
Šīs piedāvātās izrādes- nodarbības skolēnus iepazīstina ar skatuves mākslas žanru daudzveidību, popularizē Latvijas kultūras dzīves daudzveidīgumu.
Sagaidot gada gaišākos svētkus –Ziemassvētkus, 4.-9.klašu skolēni devās ceļojumā “Ziemassvētki apkārt pasaulei”
Ar dažādu tautu Ziemassvētku tradīcijām, ēdieniem un dziesmām skolēnus iepazīstināja pasākuma vadītājs, dziedātājs Mikus Abaroniņš. Muzikālo pavadījumu kuplināja Arta Abaroniņa (čells, kontrabass) un Dāvis Bindemanis (klavieres).
Muzikālais ceļojums sākās ar latviešu Ziemassvētku tradīcijām, ar tautas dziesmu „Sidrabiņa lietiņš lija”. Vācija, Krievija, Austrija, Anglija, Austrumu zeme Japāna, Ukraina, Amerika. Tāds bija muzikālais ceļojums. Vai jūs zināt, kura ir pati populārākā Ziemassvētku dziesma? Nē? Tā ir „Last Christmas” (Pēdējie Ziemassvētki)! Koncertā skanēja populāras melodijas no filmas par Hariju Poteru un baleta „Riekstkodis”.
Koncertlekcijas noslēgumā skolēni varēja pārliecināties, cik vērīgi klausītāji ir bijuši, atbildot uz pasākuma organizatoru sagatavotajiem jautājumiem un krustvārdu mīklām.